Akár jól sült el neked, akár rosszul, ebben valószínűleg egyetértesz: 2020 nem volt egy átlagos év. A legtöbbünk számára szinte semmi nem úgy alakult, ahogyan elterveztük.
More...
Ha nem jött volna a COVID-19, most valószínűleg Spanyolországban élném a nomád életemet, angolt és jógát tanítanék, és esténként salsa clubokban táncolnék.
Nem így lett. Bízom benne, hogy minden okkal történik, így nem bánom, hogy a járvány miatt március óta Magyarországon vagyok, és a körülményekhez képest, úgy érzem, egész jól kijöttem a sok rossz szituációból, amit ez az év hozott.
Ilyenkor, az év utolsó napjaiban, szeretek visszatekinteni az elmúlt 12 hónapra, levonni a tanulságokat, és ez alapján felállítani egy tervet a következő évre.
Ha 2020-ban megtanultam valamit, az az, hogy bár nem mindig tudjuk az eredeti terveinkhez tartani magunkat, ha alkalmazkodunk, a végeredmény még lehet jó!
Ne akarjuk eltemetni 2020-at, úgy, ahogy van, hiszen rengeteget tanulhattunk idén - legfőképpen önmagunkról. Itt az ideje kihalászni a jót, amit érdemes megtartani, még mielőtt végleg elköszönünk ettől az emlékezetes évtől.
Ebben a bejegyzésben szeretném megosztani a sok éves rutinomat, ami segít, hogy jól kezdjem a következő évet. Ezeket a rutinokat egyébként angol nyelven a Growth Planner naplóban is összefoglalom.
1. Írj ki mindent magadból.
Fogj egy füzetet vagy egy Word dokumentumot, címnek írd fel 'A 2020-es évem', és vezesd le a gondolataidat. Talán döcögősen fog indulni, de minél többet írsz, annál több fog eszedbe jutni.
Ha használsz naptárat, nézd át januártól kezdve, mikor mit csináltál, hol voltál, kivel találkoztál. Mi volt az adott hónap legfontosabb eseménye? Ha naplót is írsz, érdemes átlapozgatni. Írd le az emlékezetes momentumokat.
Nem tudod, miről írj még? A következő mondatok segíthetnek:
- Amit idén megtanultam.
- Az év legnagyobb kihívásai. Hogyan küzdöttem le őket?
- Mit tanultam önmagamról, ami meglepett?
- Milyen szokásaim voltak (jó és rossz), hogyan befolyásolták a mindennapjaimat?
- Mely napokon éreztem magam a legjobban, és pontosan hogy nézett ki egy ilyen nap?
- Mit nem tettem meg azért, mert nem hittem eléggé önmagamban?
- Milyen tanácsokat adtam másoknak, amit én magam nem fogadtam meg?
Ha néhány ilyen gondolatot kifejtesz, egy idő után magadtól eszedbe fognak jutni újabb és újabb részletek. Írd le mindet, hosszabb gondolkodás, javítás, cenzúra nélkül. Ezt csak te fogod látni.
Terápiás hatása van annak, ha ilyen hosszan kiírsz valamit magadból, és minél nehezebb menet közben, annál jobb érzés lesz, ha megcsináltad!
2. Dolgok, amiktől búcsút veszel.
Írj egy listát mindarról, amit nem szeretnél magaddal vinni az újévbe. Maradj realista: olyan dolgokat írj fel, amik a te irányításod alatt állnak.
Ha papírra írod, nagyon sokat tud segíteni, ha utána elégeted azt. Persze, ezután is a te felelősséged lesz, hogy változtass a leírt dolgokon, de jó érzés megadni a módját ennek az örök búcsúnak.
3. Újévi fogadalmak helyett célok.
Az újévi fogadalom csak arra jó, hogy megszegjük őket. A konditermekben híresen január első hetében vannak a legtöbben; a diéták és a spórolás is legtöbbször napokon belül abbamarad, és a cigit sem sikerül pár napnál tovább letenni. A szilveszteri lelkesedés hamar alábbhagy.
Jó dolog ilyenkor új célokat kitűzni, ha úgy érezzük, január elsejével tiszta lappal indulhatunk, de ahhoz, hogy be is tudjuk tartani ezeket a fogadalmakat, terveznünk kell.
Egy ideje népszerű már a S.M.A.R.T célkitűzés. Ennek a lényege, hogy csak akkor tudsz sikeresen elérni egy célt, ha az, amit kitűztél Specifikus, Mérhető, elérhető (Attainable), Releváns (vagy realisztikus) és időhöz kötött (Time-bound).
Specifikus: Ahelyett, hogy azt mondod: 2021-ben fogyózok / többet edzek / nem szórom a pénzt, mondd azt: le fogok adni 10 kilót / eljárok konditerembe minden szerdán és pénteket munka után / év végéig megspórolok X forintot.
Mérhető: Állíts fel mérföldköveket, hogy tudd, jó úton haladsz. Például, minden hét hónap végén írd fel, mennyi pénz sikerült összespórolnod, és hogyan sikerült elérned oda, ahol vagy (pl. nem érted el a havi célodat, mert sok váratlan kiadásod volt.)
Vezess havi szokásmérőt, ahol minden nap alatt kipipálod, sikerült-e a szokást aznap tartani (pl. 'cigimentes nap', '10 perc jóga'.
Elérhető: Ne tűzz ki olyan célt, ami (jelenleg) nem megvalósítható. A legjobb cél az, ami kihívást jelent, de teljesíthető. Ha túl nagyot álmodsz, és tudod, hogy úgysem fog összejönni, nagy eséllyel fel fogod adni. Valószínűleg nem lesz koncerted decemberre, ha most kezdesz zongorázni tanulni, és nem fogod lefutni a maratont sem, ha eddig a lépcsőn sem tudtál soha felmenni kifulladás nélkül.
Releváns: Gyakran a Realisztikus szóval is találkozunk itt. A lényeg, hogy ne tűzz ki olyan célt, ami sehogy nem tud beilleszkedni az életedbe, akár a napirended, akár az értékrended miatt. Azt is fontos megemlíteni, hogy csak olyat válassz, ami rajtad múlik, a te befolyásod alatt áll.
Ne válassz olyan célt sem, amin nem tudsz nap mint nap dolgozni. Ne most akarj megtanulni szörfözni, ha jó eséllyel még hónapokig nem jutsz el a tengerhez. Ez se nem releváns, se nem realisztikus, se nem elérhető.
Időhöz kötött: Ha újévi fogadalom helyett használod a S.M.A.R.T célkitűzést, ez egyszerű: január 1-jén kezdesz, és december 31-ig akarod elérni, amit kitűztél. Ahogy már említettem feljebb is, érdemes ennél rövidebb időintervallumokat is meghatározni és mérföldköveket felállítani, különben túl sok idő eltelik két 'mérés' között. Nekem a havi mérföldkövek válnak be leginkább, így elég idő eltelik ahhoz, hogy érezhető legyen a fejlődés, de ahhoz nem túl sok, hogy alábbhagyjon a motiváció.
Ha le akarod futni a maratont, ne csak a 42 km legyen a cél. Határozd meg, jelenleg hol tartasz (ez nagyon fontos!), ha most 5 km-t tudsz lefutni, január végére legyen ez 7, és így tovább.
Hogyha valamilyen átalakuláson mész át (pl. fogyás/izmosodás vagy más változás, mint mondjuk megtanulni spárgázni, vagy letenni a tenyered a talajra), mindenképpen csinálj egy "Előtte" fotót, bármennyire is utálod, ahogyan kinézel rajta. Ne csalj - utólag nagyon fogsz örülni neki, amikor látod, mekkora utat tettél meg!
Bónusz: A lelkesedés: Önmagában nem elég lelkesnek lenni, de ha precízen kidolgoztad az éves céljaidat, elengedhetetlen, hogy akard is azt. Ha kötelező rossznak fogod fel, mindegy, milyen hosszan írtad le, akkor se fogsz edzeni, vagy végre megtanulni angolul. Találj valamit az új szokásaidban, amit szeretsz! Ahelyett, hogy "na már megint nem ehetek csokit", keress ötletes és finom recepteket. Ha utálsz futni, próbáld ki egy zenés, csoportos edzést, vagy izzasztóbb jógaórát. Nem élvezed a könyvből tanulást? Játssz, nézz filmeket angolul.
Találd meg a módját, hogy az új szokásod szerethető legyen, különben hamar fel fogod adni.
Akcióterv az újévi célokhoz.
Ha megvannak a céljaid, ne felejtsd el azt is pontosan meghatározni, mindezt hogyan fogod elérni. Ha tudod, mit akarsz, de azt nem, hogyan kezdj neki, nagyon nehéz dolgod lesz!
Íme pár példa:
1.
Cél: Leadni 10 kilót december 31-ig.
Akcióterv:
- testösszetétel-mérés (testzsírszázalék, napi kalóriafelhasználás)
- étrendváltoztatás (magas fehérjebevitel, felesleges kalória csökkentése, pl víz és tea üdítők helyett, kevesebb cukor és alkohol)
- napi testmozgás (konditerem heti háromszor munka előtt, lépcsőzés lift helyett, messzebb parkolás/messzebbi megállóhoz sétálás)
2.
Cél: Megtanulni spanyolul december 31-ig olyan szinten, hogy legalább egy órán át tudjak anyanyelvűekkel beszélni szótár nélkül (ez volt az én egyik célom 2020-ra)
Akcióterv:
- Kiköltözni Spanyolországba (COVID miatt ugrott)
- Kiutazni egy hétre egy spanyol városba (COVID miatt ez is ugrott)
- Eljárni a Cervantes intézetbe rendezvényekre (... 🙂 )
- Anyanyelvi online tanár keresése Preply-on
- Anyanyelviek keresése Facebook csoportokban és HelloTalk-on
- Netflix, telefon, játékok spanyolra állítása, hogy még olyankor is tanuljak valamit, amikor "lopom a napot"
- Havi egy online szintfelmérő
- És az igazi COVID-adaptálódás az év felénél: Budapesti munka keresése, ahová elég a B1-es szintű spanyol.
4. Előtte-utána.
A célkitűzéshez szorosan kapcsolódik az egyik legrégebbi szokásom.
Először is, határozd meg a számodra fontos területeket az életedben. Nálam ilyenek például a pénzügyek, a karrier, a személyes fejlődés, a tanulás. a család, a magánélet, az egészség és fitness.
Minden területet szedj külön, majd írd fel alá:
- 2021. január 1-jén itt tartok:...
- 2021. december 31-ére itt szeretnék tartani:...
- Ezt így fogom elérni:...
Ha végiggondolod, pontosan hol tartasz jelenleg, sokkal könnyebb lesz onnan felfelé építkezni, így nagy eséllyel jobb szinten leszel az év végére, mint január elsején voltál. Nem mindig érem el pontosan az itt meghatározott célokat, de jó érzés látni, hogy még ilyenkor is tudtam a megadott irányba haladni.
5. YearCompass, vagyis az Éviránytű.
Ha nem is pont így, a fent felsoroltak nagy részét az Éviránytű segítségével is át tudod gondolni, meg tudod tervezni. Szeretek ilyenkor minél több időt a reflektálásra fordítani, ezért én az Éviránytűt is minden évben megcsinálom, majd külön, hosszan kifejtve, a fent felsorolt eszközökön is végigmegyek.
Az YearCompass-t itt találod: https://yearcompass.com/
6. A pozitív lista.
Bár ilyet is találsz a YearCompass oldalain, egy ilyen év után, amit most zárunk, fontosnak tartom, hogy külön időt szánjunk arra, mégis mi volt jó ebben az évben. Tudom, ez egy olyan év, amikor még maga a szó, hogy 'pozitív' is negatív...
A viccet félretéve, írj egy listát a következő címmel: Jó dolgok, amik 2020-ban történtek. Bármennyire is sötét a helyzet, mindig van olyan, aminek örülhetsz - akár annak, hogy túlélted az évet, és volt hol aludnod. Ha először nehéz is lesz, biztosan találni fogsz legalább 10 dolgot, aminek örülhetsz idén is.
Legyen sikeres a 2021-es éved!
Remélem, tudtam segíteni abban, hogy egy kicsit tudatosabban zárd le 2020-at és tervezd meg 2021-et. Nem átlagos évet zárunk, de rengeteget tanulhattunk belőle a világról, egymásról, önmagunkról. Remélem, hogy neked is sikerül, és végül talán mosollyal tudod zárni az évet.
Hozzáfűznél valamit a cikkhez, vagy csak elmesélnéd a saját tapasztalataidat? Hagyj kommentet a bejegyzés alatt!
Sikeres és boldog új évet kívánok!