April 19

Mielőtt Thaiföldre utazol – hasznos tudnivalók

perces olvasmány

Eredeti megjelenés: DigitálisNomád.com, 2019

Amióta belevágtam a helyfüggetlen életmódba, már negyedjére térek vissza Thaiföldre. Ezen belül is az észak-thaiföldi Chiang Mai az, ami ilyenkor hónapokra az otthonommá válik. Azt, hogy mi olyan jó Chiang Mai-ban és mennyiből tudsz kihozni egy hónapot, ebben a cikkben részletesen leírtam

Thaiföld persze nem csak a digitális nomádok között annyira népszerű. A legtöbb kalandvágyó ember bakancslistáján ott szerepel, legyen az ok pihenés a tengerparton, kirándulás a dzsungelben, önmagad felfedezése, a thai kultúra, az elefántok vagy a Pad Thai. Szerintem már a legutóbbiért is megéri Thaiföldre utazni 😉 

Mi kell ahhoz, hogy Thaiföldre utazz? Mit kell elintézned, és mire figyelj? Hogyan foglalj repjegyet, szállást, intézd el a vízumot és biztosítást? Hogyan készülj fel az utazásra? A bejegyzés elsősorban digitális nomádoknak szól, de bárki számára hasznos lehet, aki a szervezett utazás helyett egyénileg szeretne belevágni a kalandba.

More...

Mikor utazz Thaiföldre?

Ez attól függ, Thaiföld melyik részét tervezed, milyen célból utazol, és mennyire bírod a meleget... 🙂 

Digitális nomádként Chiang Mai az első számú úti cél. A téli hónapokban talán nincs még egy olyan város, ahol egyszerre tartózkodna ennyi helyfüggetlen munkavállaló (jobb szinonima-ötlet a digitális nomádra?!) Ha digitális nomádként Thaiföldre jössz, semmiképpen ne hagyd ki Chiang Mai-t, különösen november és február között.

Ekkor van a legjobb idő (Magyarországon pedig a legrosszabb, úgyhogy duplán megéri), részt vehetsz a lámpásfesztiválon és a Jai Thep-en, napi szinten tartanak meetup-okat nomádoknak és persze ilyenkor van az éves Nomad Summit konferencia is

Ha bírod 40 fokot és a sok esőt, a többi hónap is megfelelő, ráadásul egyre több nomád dönt úgy, hogy egész évben Chiang Mai-ban marad. Ilyenkor sokkal könnyebb szállást és olcsó repjegyet találni, mert kevesebben jönnek.

Márciusban viszont mindenáron kerüld el a várost. Ilyenkor van a Burning Season, ami nem egy menő fesztivál neve, hanem ilyenkor égetik a tarlót a várost körülvevő hegyeken. Ez akkora szmogot csinál, hogy 2019 márciusában a világ leginkább légszennyezett városa volt. Ez az esővel teljesen elmúlik. 

chiang mai burning season

"Keresd a hegyet" kihívás (forrás: JohnnyFD.com)

Ilyenkor sokan átrepülnek egy hónapra valamelyik thai szigetre, mint például Koh Phangan vagy Koh Lanta.

A főszezon nagyjából egész Thaiföldön október végétől március elejéig tart. Délen ilyenkor is melegebb van, mint északon (januárban fent a hegyekben pulóverben aludtam, a nappali 28 fok ellenére), de alapvetően kellemes "nyaralóidő" van mindenhol, szinte semennyi esővel. Viszont ilyenkor sokkal drágább a szállás és a repülőjegy, és a felkapottabb városokban és strandokon több a turista

A repülőjegy

Tudom, sok más módja is lehet a beutazásnak, ami még kalandosabb is. De most feltételezzük, hogy Budapestről indulsz és szeretnél 24 órán belül megérkezni. Tehát marad a repülő.

Sajnos Thaiföld egyik városába sincs még/már közvetlen járat Magyarországról, ezért az út a legjobb esetben is legalább 15 óra és egy átszállás. (Ez egyébként nem olyan sok. Képzeld el, hogy holnap ilyenkor már Thaiföldön eszed a Pad Thai-t.) 

A repjegy árán viszont sokat tudsz spórolni.

Amikor repjegyet veszek, nekem három dolog számít: lehetőleg legyen olcsó, minél kevesebb ideig tartson (minél többet ülsz a gépen, annál rosszabb a jetlag) és ne menjen el sok időm a megfelelő járat megtalálásával.

Bárhová utazom, mindig a Skyscanner-t használom erre.*

Ha pontosan tudod, melyik nap akarsz menni, a Skyscanner egy egyszerű kereső: beírod, honnan, hová és mikor. Ez már jelentősen lecsökkenti a keresésre fordított időt: sokan egyesével végigmennek az ismert légitársaságok honlapján, ami rengeteg idő, ráadásul szinte biztos, hogy kifelejtenek néhány társaságot, ami talán még kedvezőbb lenne.

De, ha már szóba került, a leggyakoribb légitársaságok: Aeroflot, Qatar, UIA, Turkish Airlines, Emirates, Ázsián belül pedig VietJet, Airasia, Bangkok Airways, Thai Airways.

A Skyscanner minden lehetőséget kilistáz arra a napra, és a találatokat csoportosíthatod ár, utazás időtartama, vagy legjobb ár-érték arány szerint.

Ha rugalmas vagy 

Ha nem csak egy meghatározott napon tudsz elutazni, itt jön a következő tipp: az időpont megadásánál válaszd "adott dátum" helyett a "teljes hónap" lehetőséget:

skyscanner repülőjárat keresés rugalmas dátum

Ekkor kapsz egy havi naptárat, bejelölve az aznapi legkedvezőbb árral. Több tízezer forintot tudsz spórolni akár csak azzal, ha egy nappal korábban vagy később indulsz, mint kitaláltad!

skyscanner repülőjárat keresés havi naptár

Ha máris helyfüggetlen vagy és rugalmas, még egy lépéssel tovább tudod vinni azzal, hogy megkeresed a legolcsóbb hónapot az évben! (Ha pedig még nem vagy helyfüggetlen, ezt az útmutatót neked írtam.)

Kombinálás mesterfokon

Thaiföldre nincs közvetlen járat Magyarországról, de gyakran eljutsz (legalább Bangkokig) ugyanazzal a légitársasággal.

De mi van ha nem Bangkok az úti cél, hanem például, nem is tudom.. Chiang Mai

Persze, a Skyscanner erre is mutat kombinációkat, de a tapasztalataim szerint ilyenkor jobb egy kicsit még jobban a kezedbe venni az irányítást.

Ez a módszer egy picivel időigényesebb, és nem ajánlom, ha van feladott poggyászod (kivéve, ha olyan őrült vagy, mint én), úgyhogy nyugodtan ugorj a következő részre.

........

Szóval, íme a "fordított" technika:

1) Kezd a tervezést a végállomással. 

Ha Chiang Mai az úti cél, listázz ki minden olyan várost, ahová indulnak járatok. Ezt megteheted úgy is, hogy megnyitod a repülőtér holnapját (egy egyszerű "Chiang Mai International Airport" Google kereséssel meglesz) és végigmész a napi járatokon, bár sok járat nem indul naponta, ezért nem fogsz mindent látni.

A másik, hogy Skyscanner-en beírod kiindulópontnak Chiang Mai-t és végállomásnak, hogy "Bárhova", majd kiválasztod a "Csak közvetlen járatok" opciót. Ha most is teljes hónapra keresel egy kijelölt nap helyett, minden célállomást látni fogsz és azon belül is a legjobb árakat.

skyscanner egyszerű repjegykeresés bárhová

Mivel a fenti országokba nem könnyebb eljutni Magyarországról, mint Bangkokba, ezért én eddig mindig Bangkokba repültem először, és onnan Chiang Mai-ba. Sok nagyvároshoz hasonlóan Bangkoknak is több reptere van, a BKK (Suvarnabhumi) és an DMK (Don Mueang). A legtöbb tengerentúli járat a BKK reptérre érkezik, ezért érdemes innen továbbrepülni.

Több mint egy óra autóval a két reptér egymásról és Bangkokban nem ritka a csúcsforgalom, ezért, hacsak nem szeretnél egy kis időt Bangkokban tölteni, nem ajánlom, hogy egy kétezer forinttal olcsóbb jegyért repteret válts. 

A másik jó opció Doha, Katar. Budapestről közvetlen járattal eljutsz Dohába, ezért egy átszállással Chiang Mai-ban lehetsz. Viszont van oka, hogy miért nem látod Katart a fenti képen: egyelőre ez az opció még annyira drága, hogy a lista legaljára került. Még nincs napi járat Chiang Mai és Doha között (ezért is drágább), ez remélhetőleg változni fog 🙂 

Budapestről egy átszállással megközelíthető városok Thaiföldön: Bangkok, Phuket, Pattaya, Krabi, Rayong.

2) Közös pontok.

Most jön a hosszú munka: megtalálni a reptereket, amik összekötik a felsorolt Thai városokat Budapesttel (tehát Budapestről és Thaiföldről is indul közvetlen járat ugyanarra a helyre, lehetőleg napi szinten. Ha a járat naponta indul, általában olcsóbb a repjegy.)

Vagy rám hallgatsz, és elfogadod: Moszkva, Kiev, Doha, Kairó, Isztambul, Bécs, Zürich, Dubaj, Róma, Párizs, London, Oslo, Helsinki. Akad más is, de ezek a leggyakoribbak és legésszerűbbek Budapestről.

Budapestről Chiang Mai-ba eddig Moszkván vagy Kiev-en keresztül repültem, mert olcsó és gyors. Sok rosszat hallani az Aeroflotra és a UIA-a, de nekem nem volt bajom velük. A gép a többihez hasonlóan egy darabban szállt le, kényelmes repülőüléssel pedig legalább 10 éve nem találkoztam 🙂 Na, a TV nemigen működött egyszer sem. Vigyél könyvet. Jót tesz.

Oké, szóval a másik opció, hogy nem hallgatsz rám és több közös pontot keresel. Ekkor kilistázol minden olyan várost, ahová Budapestről megy járat, és ugyanezt megteszed a másik oldallal is. Ha találsz egyezést, akkor pedig hangosan felkiáltasz, hogy Bingo!

Most pedig fogod magad és letesztelsz minden kombinációt: mennyiért tudsz eljutni A pontból B pontba, B-ből C-be, mennyi időd lesz az átszállásra, és így tovább. 

Ennél már csak az Utazómajom tud jobbat 🙂

Egyéb hasznos tippek repjegyfoglalálshoz:

  • Átszállásnál mindig adj magadnak legalább 2 órát, főleg nemzetközi átszállásnál és nagyobb reptereken. Gyakran késik az első gép, ellenőrzik az útleveledet, újra átvilágítják a csomagjaidat, és ez nem mindig megy gyorsan. Moszkvában egyszer fél óráig nem indult meg a sor az átvilágításnál. Van, hogy túl sokáig tart a határon a kérdezősködés. Sőt, szintén a moszkvai reptéren 35 percig tartott átsétálni egyik kaputól a másikig. (Sajnos a kiírás nem hazudott. Viszont a séta jót tesz a jetlagnek, és elviselhetőbbé teszi azt a 9 óra ülést 😉 ) 
  • Ha nem ugyanazzal a légitársasággal utazol végig, a bőröndödet minden kiszállásnál újra be kell csekkolnod. (Kérdezz rá Ferihegyen, meddig meg a bőrönd). Vagy ne adj fel bőröndöt, vagy számol rá legalább egy extra órát az átszállásnál. Egyszer Balin szálltam át, és csak emiatt kellett vízumot kérnem, ami sok idő. Ezzel egy időben elment az áram is, leállt minden monitor és a bőrönd sem jött. 
  • A repjegy ára soha nem annyi, amennyit elsőre látsz. Ehhez jön a bőrönd, sőt néha a kézipoggyász; az ülés kiválasztása, a bankkártyás fizetés díja, és a biztosítás a repjegyre.
  • Ha már itt tartunk: ne vegyél biztosítást a légitársaságtól. A visszamondható/módosítható jegy jól jöhet, de minden mást (elveszett poggyász, járatkésés, elveszett útlevél) már az utasbiztosításod is tartalmazza. A legjobb utasbiztosítás, amit ajánlani tudok, az a SafetyWing, ami különösen Thaiföldre sokkal olcsóbb, mint más utasbiztosítások, és nincs lejárata, úgyhogy digitális nomádoknak a legideálisabb 🙂
  • Nem mindig igaz, hogy annál olcsóbb a jegy, minél előbb foglalod. Az ár attól is függ, mikor van főszezon (ez Thaiföldön a téli hónapokon), van-e épp valamilyen ünnep, ami miatt sok turista érkezik (Loi Krathong, szilveszter, Songkran), vagy esetleg nálunk ünnep, hosszú hétvége van-e (sokan szeretik kihasználni a karácsonyt és a húsvétot.) Még ha te nomádként nem is dolgozol hagyományos időbeosztás szerint, a legtöbb ember igen, és ilyenkor ér rá utazni. Megnövekedett igény = magasabb árak.
  • Figyelj az akciókra! Sokszor ünnepek után lejjebb viszik a repjegy árakat néhány napra. Iratkozz fel néhány légitársaság hírleveleire, hogy mindig kapj értesítést, amikor valamilyen akció indul.

Bár a Skyscanner-en meg is tudod venni a repjegyet, azt ajánlom, hogy inkább csak ötletszerzésre használd. Ha megvan a járat, akkor nyisd meg az adott légitársaság honlapját, és foglalj rajtuk keresztül, főleg ha szeretnél extra szolgáltatásokat is igénybe venni, például poggyászt adsz fel, vagy kisállattal utazol. Árban hasonlóan jössz ki, de könnyebb a légitársaság hivatalos oldalán keresztül intézni az ügyeket. Ja és nem vagyok Skyscanner-affiliate, nem kapok jutalékot az után, ha használod, csak lelkes vagyok. Szóval nekem is mindegy 🙂

A vízum

Szerencsére Magyarország beletartozik abba az 55 országba, akinek nincs szüksége vízumra az első 30 napra. Ha szárazföldön lépsz be az országba, ezt évente kétszer teheted, de ha repülővel érkezel, nincs korlát, csak ne legyél az országban összesen 180 napnál többet egy évben.

Tehát, ha csak egy hónapra jössz, nincs más dolgod, mint érkezéskor egyből az immigration felé venni az irányt, szépen nézni a kamerába, és kapsz egy pecsétet 30 nappal későbbi dátummal. Ingyen

Ennek két feltétele van

  • legyen retúrjegyed 30 napon belül (konkét dátumra; nem lehet nyitott jegy)
  • tudd bizonyítani, hogy van legalább 10,000 THB-nyi összeg a számládon (ez kb 90,000 HUF)

Még nem hallottam senkitől, hogy rákérdeztek volna az anyagi helyzetére, de fel kell rá készülni. A repülőjegyet viszont az esetek 80%-ában tényleg kérték.

Én viszont ritkán tudom már a megérkezés napján, mikor ér véget egy utazás, ha hónapokról van szó, és ezzel a legtöbb nomád így van. Sőt, a legtöbb nomád nem utazik vissza minden ország meglátogatása után a sajátjába. Hogy oldjuk ezt meg? 

Úgy, hogy a "return ticket" csak annyit jelent "egy jegy, amivel elhagyod Thaiföldet". Ez lehet akár Burma vagy Laosz is.

A legutóbbi határátkelésemnél teljesen elfeledkeztem erről, és a 9 órás repülés után fáradtan sétáltam oda a határőrhöz, amit annál kedvesebb mosollyal szoktam megtenni, minél több thaiföldi pecsét található az útlevelemben. Hosszú lapozgatás után megkérdezte, van-e retúrjegyem.

Hát, az nem volt.

De tudtam, hogy enélkül nem engednek be, ezért azt mondtam a határőrnek, emailben van a jegy, de nincs internet a telefonomon, hogy meg tudjam nyitni.

Az őr, aki vagy nem most jött le a falvédőről és tudta mire készülök, vagy pedig túlságosan komolyan vette a "telefonálni tilos" jelet a kabin felett, azt mondta, ha arrébb sétálok, ott lesz wifi, meg tudom nyitni az emailt.

Itt az idő, hogy beavassalak, mire is jó még a Skyscanner...

Természetesen a lehető legkevesebbet akartam költeni erre, főleg hogy nem is terveztem felszállni a gépre.

Thaiföldről a legtöbb járat más országokba Bangkokból megy, ezért kiindulásnak beírtam Bangkokot (az mindegy, hogy honnan hagyod el az országot), célállomásnak, hogy "bárhová), dátumhoz, hogy egész hónapban.

Na, például...

Ahh a technológia... 5 percen belül már meg is vettem a jegyem ott, a oszlopnak támaszkodva. Persze, ha hónapokkal előre gondolkozom, lehetett volna még olcsóbb, olyan időpontban, amikor tényleg el tudok/akarok utazni pár napra.

Itt szeretném leszögezni, hogy ez bár talán szürke zóna, de nem illegális. Mindig elhagyom az országot a vízum lejárta előtt, vagy hivatalos helyen hosszabbítok, és neked is ezt ajánlom. Soha ne maradj tovább, mint engedett, és ne csalj. Ne hamisíts repjegyet sem, és bár a "nomádkodás" is kicsit szürkezóna (a legtöbb thai tud róla), ne próbálj helyi munkát vállalni engedély nélkül, mert az szintén illegális. 

Vízumhosszabbítás

A 30 napot alkalmanként egyszer meghosszabbíthatod 30 nappal. Ehhez el kell menned egy immigration office-ba, befizetni 1900 baht-ot, kitölteni egy TM7 nevű nyomtatványt és várni pár órát. Ha letöltöd a Happy Queue alkalmazást, el is mehetsz közben sétálni, tudni fogod mikor jössz te, és szerintem nálunk is jól jönne ez az okmányirodákban. Javítaná a hangulatot 🙂 Részletes beszámoló a thai vízumhosszabbításról angolul, itt

METV - Multiple Entry Tourist Visa

Azaz többszöri belépéses turistavízum. Ez is népszerű a nomádok között. 

Hat hónapra kapod, de egyszerre 60 napot tölthetsz az országban, vagy 90-et, ha elmész meghosszabbítani (pénzért). Belépésnél ilyenkor is be kell mutatnod egy repjegyet. 

Ennek a vízumnak a díja 150 euro és a nagykövetségen kell elintézni, ami, ha nem vagy budai, kicsit macerás tud lenni. Több info az METV vízumról itt. 

Ha nem tervezel 2 hónapnál többet Thaiföldön tölteni, vagy amúgy is szeretnél havonta egyszer felfedezni egy másik ázsiai országot, nem éri meg. 

És ha már itt tartunk...

A vízumfutás

Nekem erről mindig egy Temple Run-szerű játék jut az eszembe, amiben határőrök elől kell futni és útlevélpecséteket gyűjteni hátraszaltózás közben.

Ennyire nem izgi. 

A vízumfutás lényege, hogy mielőtt lejárna a vízumod, elhagyod az országot, egész egyszerűen amiatt, hogy aztán újból megkaphasd a 30 / 60 napos pecsétet, amikor visszatérsz. Ahogy fentebb is írtam, ha repülővel érkezel Thaiföldre, ezt évente többször is eljátszhatod, nincs ez ellen szabály. 

Bár elég kalandos tud lenni egy 24 órás látogatás a szomszédba, érdemes kihasználni és és eltölteni pár napot egy új országban.

Ha nincs konkrét terved, hova és mikor mennél, csakis a vízum miatt csinálod, akkor jöhet a fenti Skyscanner-trükk. Úticél: bárhová, bármikor az adott hónapban - és megnézed, melyik ország jön ki legolcsóbban. Még izgalmas is kicsit rábízni a sorsodat a véletlenre és eljutni egy olyan országba, amire nem is gondoltál volna. Így kerültem Burmába alig 24 órára.

Persze ne felejtsd el megnézni, kell-e vízum az adott országba, és legyen biztosításod

Egyéb lehetőségek

Itt nem fogok részletekbe menni, mert eddig még csakis turistavízummal utaztam be, de a digitális nomádok között szintén nagyon népszerű az Education Visa, azaz tanulói vízum.

Ezzel valamit tanulnod kell, de nem igazán számít, hogy mit: lehet thai nyelv, de akár kínai is, önvédelem vagy thai box... A legtöbb vízum 6 vagy 12 hónapra szól, van, ami többszöri belépésre jogosít, de van, amivel maradhatsz ugyan egy évet, de ha közben elhagyod az országot, nem jöhetsz vissza ugyanazzal a vízummal. 

Ez annak jó, aki tudja, hogy sokáig szeretne maradni, és belefér az idejébe,hogy tanuljon valamit. Pontos költségeket nem tudok, mert ez a vízumtól függ (a többszöri belépéses sokkal drágább) és az iskoláért is fizetni kell.

Hamarosan bevezetik az eVisa-t, amivel nagyjából úgy lehet majd megkapni a belépési engedélyt, mint az ESTA-val az USA-ban, de ez még folyamatban van. A jelenlegi eVisa (eVOA) nem vonatkozik a magyarokra, pénzbe kerül és csak 15 napra érvényes. 

Ez 2019. áprilisi információ. A legfrissebb info a vízumról mindig ezen az oldalon van.

Utasbiztosítás

A legtöbb utasbiztosítás vagy nem fedez 60 napnál hosszabb időre, vagy borzasztóan drága, különösen Délkelet-Ázsiára.

Azt, hogy milyen biztosítást válassz, attól is függ, mit tervezel. Ha extrém sportokban veszel részt versenyszerűen, érdemes olyat, ami erre specializálódik.

Azért nem minden nap telik így...

Ha viszont a legextrémebb, amit tervezel, hogy kismotorral járod be a dzsungelt és végigcsúszol egy kötélpályán, akkor már van kifejezetten digitális nomád biztosítás, ami akár önmagától megújul minden hónapban (de akár már 5 napra megköthető), nem jár le és 40 éves kor alatt csak $37 USD havonta, vagyis kb 10,000 forint.

Ez a SafetyWing

Amellett, hogy az egész cég digitális nomádokból áll, tehát jobban tudnak alkalmazkodni a helyfüggetlen utazó életstílusához, az is segít, hogy rengetegen használják a SafetyWing-et a nomád közösségben. Tegyük fel, baj történik veled és nem vagy tudatodnál, a barátaid tudni fogják, hogyan segítsenek és kit hívjanak, ami megnyugtató (ettől függetlenül én kinyomtattam és a pénztárcámban tartom az ID kártyát, amit adtak). 

Sok kórházzal állnak szerződésben és van kórházkereső az oldalukon, szóval egyszerűvé teszik a helyzetet.

Persze nem kell digitális nomádnak lenni ehhez, ha hagyományos utazást tervezel Thaiföldre, vagy máshová, akkor is igénybe veheted, és akkor is megéri. 

>> Ide kattintva tudod beszerezni a SafetyWing biztosítást. <<

Oltás és fertőzések

Thaiföldre nincs kötelező oltás.

Aki először utazik Ázsiába, gyakran kezdi a kalandot pár nap hasmenéssel, de pár nap alatt hozzá lehet szokni az új ízekhez/illatokhoz és elmúlik. A gyógyszertárak pedig szerintem jobbak, mint bárhol, és szinte bármit megkapsz vény nélkül. Különösen ott, ahol sok a külföldi, a gyógyszerész pontosan tudja, hogy bajod, mert a legtöbb ember átesik ezen. (Ez legtöbbször tényleg csak az első alkalommal fordul elő.)

Csapvízből ne igyál, és próbáld kerülni a jégkockát is, ha nem vagy biztos benne, hogy ivóvízzel készítették. Főzni lehet a vízzel, de ha érzékeny vagy, kerüld inkább ezt is. 

Használj gyakran kézfertőtlenítőt - ez Thaiföldön elterjedtebb, mint Magyarországon, gyakran látni nyilvános helyeken, kassza előtt... Lehet sokkoló dolgokkal találkozni (soha ne nézz a fejed fölé, ha szegényesebb helyen vagy a dzsungelben mész el wc-re!), de modern helyeken még a mosdó is olyan, mint egy űrhajó, a sok gombbal és tisztítórendszerrel. A "guggolós wc" amit európaiként annyira utálunk, pedig a legjobb módja, hogy ne kelljen semmit megfogni, ráadásul az Ázsiaiak szerint sokkal egészségesebb is. 

Amitől jobban kell tartani, azok a szúnyogok, mert terjeszthetnek maláriát. Malária ellen nincs oltás, csak gyógyszer. Azonban bent a városban szinte esélytelen, hogy elkapd. Ugyanez vonatkozik a Dengue-lázra is.

Semmiképpen ne kerüld el a street food-ot, főleg, ha látod, hogy sok ember eszik azon a helyen. Talán ne ezzel kezd az első napon, de ha a szervezeted hozzászokott és túl vagy a kultúrsokkon, nincs okod tartani tőle.

Szállás

Thaiföldön hihetetlenül népszerűen az úgynevezett condominium-ok vagy serviced apartment-ek: a szállások, amiket minimum egy hónapra vehetsz ki.

Akár már havi 4000 baht-ért ki tudsz venni egy szobát (persze ezért általában tényleg csak egy ágyat, mosdót és légkondit kapsz, kevésbé drága helyen), ha hajlandó vagy többet rááldozni (min. 10.000 baht) akkor ezért már konyhád, teraszod lehet, modernebb bútorokkal, gyakran heti takarítással, medencével és konditeremmel az épület aljában.

Ebben a 2017-es cikkben részletesen leírtam, milyen árakra lehet számítani és hogy keress lakást, bár két év alatt valamennyit emelkedtek az árak. A jó hír viszont, hogy már egyre könnyebb a lakáskeresést előre, neten keresztül elkezdeni.

A legjobb oldalak erre: 

Sokan csak minimum 3 vagy 6 hónapra adják ki a lakást, vagy legalábbis olcsóbb, minél több időre veszed ki. A legtöbb szállás a LINE chat applikáción keresztül tartja a kapcsolatot, ez Thaiföldön amúgy is nagyon népszerű, érdemes telepíteni.

Ha egy hónapnál rövidebb időre érkezel Thaiföldre, az Agoda.com-ot próbáld. Viszont sokszor két hét hotel belekerül annyiba, mint egy hónap serviced apartment-ben, úgyhogy még ebben az esetben is ezt ajánlom.

Pénz és pénzfelvétel

Kártya vs. készpénz

Thaiföldön sokkal kevesebb helyen fogadnak el kártyát, mint Európában vagy az USA-ban. Sőt, a legtöbbször még ott is, ahol látod a VISA jelet a kassza mellett, csak pár száz baht fölött használhatod, vagy 3%-os kártyadíj ellenében.

ATM viszont mindenhol van, és a legjobb, ha mindig van nálad készpénz.

Az ATM (banktól függetlenül) minden készpénzfelvételnél 220 baht-ot még levesz a kártyádról: mindegy, hogy pár száz baht-ot vettél ki, vagy több ezret. Ezért érdemes egyszerre nagy összeget kivenni.

Egy apróság: az ATM pont fordítva működik, mint nálunk. Előbb kapod meg a készpénzt, csak aztán kapod vissza a kártyádat. Ez a szokás jobban berögzül, mint hinnénk, és új utazók rendszeresen felejtik a gépben a kártyájukat.

Ha találsz jó váltót otthon, megéri váltani valamennyi pénzt, de már azonnal a reptéren találsz ATM-et. Hónapokra előre elegendő pénzt valószínűleg úgysem fogsz átváltani még Magyarországon. 

thaiföld atm pénzfelvétel

Csak óvatosan az ATM-ekkel, ha Bangkokban jársz 😉

Kerüld el a 220 baht-os ATM díjat!

A legjobban akkor jársz, ha bemész a bankkártyáddal és az útleveleddel a bankba. A "withdrawal" opciót kiválasztva húzol egy sorszámot, majd POS terminálon keresztül leveszik a kártyádról az összeget, lefénymásolják az útleveledet, majd megkapod a kért összeget készpénzben. Így el tudod kerülni a 220 baht-os ATM díjat, és ha TransferWise vagy Revolut kártyád van, minden tranzakciós díjat el tudsz így kerülni!

Mennyi pénzre lesz szükség?

Utazós fórumokon gyakran látom a "szerintetek mennyi pénzt vigyek?" kérdést. Ebben egyrészt talán megint segíteni tud a "mennyibe kerül egy hónap Chiang Mai", bejegyzésem, másrészt, ez nagyon egyénfüggő.

Ha már digitális nomád vagy és pénzt keresel akkor is, amikor utazol, ez a kérdés persze irreleváns.

Ha nem vagy gyakorlott még az utazásban, készíts egy listát arról, hogy képzeled el egy napodat. Hányszor szoktál enni egy nap? Kávézol? Szoktál alkoholt inni? (a kávé és az alkohol elég drága Thaiföldön, minden máshoz képest.) Dohányzol? Gyalogolni tervezel, motort bérelni, Grab-et használni, tuktukozni, buszozni? Ha rövid időre jössz: milyen programokon szeretnél mindenképpen részt venni? Szeretsz vásárolgatni?

Azt, hogy ezek mennyibe kerülnek, egy egyszerű Google kereséssel ki tudod deríteni, vagy használd a Numbeo.com-ot, amivel össze tudod hasonlítani két város árait. Írd össze az árakat, szoroz fel annyi nappal, amennyivel jössz, és kerekítsd rajta egy a nagyot. Sosem tudhatod, mi jön közbe, váratlan kiadás, ellopják a pénzed (sose tartsd mindet egy helyen), vagy tovább kell maradnod pár nappal. Inkább ne költsd el mindet, mint hogy ne legyen elég. Úgyis vissza akarsz majd jönni Thaiföldre, jól jön még az a baht 😉 

Közlekedés

Bár ez kevésbé tartozik az előkészületekhez, megér néhány mondatot. 

Thaiföldön a legtöbb ember robogót bérel (havi 3000 baht-ért már jót találni). A heliyiek közt is nagyon népszerű, könnyű vele parkolni és elég jó hozzá az idő, határozottan megéri. Gyakran látni 3-4 embert is egy motoron, bukósisak nélkül száguldozni az utcán, és a közlekedés eleve kaotikus tud lenni. Chiang Mai-ban ritkább, de délen nagyon gyakori a motorbaleset.

Mindig legyen rajtad bukósisak (egyébként is kötelező), és ha amúgy nem tervezted volna, mindenképpen köss biztosítást, ha motorra ülsz.

A rendőrök (már csak azért is, mert külföldi vagy), meg fognak állítani, és valószínűleg meg is büntetnek. Kisebb az esélye, ha van rajtad bukósisak és betartottad a szabályokat, és van nemzetközi jogosítványod. Ezt bármelyik kormányablakban negyed óra alatt, 2300 forintért elintézik (Leírás itt) . Fontos viszont hogy két pecsét kell egy helyett. Nálunk egyértelmű, hogy akinek van B kategóriás jogosítványa, annak egyúttal AM kategóriás is (vagyis vezethet robogót), de itt nem az. Az AM kategóriához is kérj pecsétet. Emiatt is gyakran büntetnek.

Ha inkább nem vezetnél, akkor pedig válaszd a Grab-et, ami a helyi Uber. (Az Uber-t tavaly kitiltottál Thaiföldről). Ugyanazon az elven működik, mint az Uber, kivéve, hogy robogót is tudsz hívni magadnak. Egy kismotor hátulján végigrobogni Bangkok belvárosán sokkal nagyobb élméény volt, mint a dugóban állni a taxival.

A Grab azért is jó, mert sokszor olcsóbb, mint a taxi, és akár egész napra is ki tudod bérelni.

Készen állsz?

Remélem, ez a bejegyzés segített neked, hogy könnyebb, gyorsabb (és talán olcsóbb) legyen a felkészülés a Thaiföldi utazásodra. Thaiföld fantasztikus ország, és már a cikk írásától kedvet kaptam az utazáshoz - pedig épp itt vagyok és a Doi Suthep hegy mögötti naplementét nézem 🙂 (komolyan!)

Ha kérdésed van, kíváncsi vagy még valamire vagy megosztanád a saját tapasztalataidat, hagyj kommentet! 

Szia, a nevem alexandra

Miután lediplomáztam 2015-ben, úgy döntöttem, mielőtt letelepednék, fogom a laptopom, és világgá megyek. Azóta hónapokat éltem Portugáliában, Angliában, két évet töltöttem el Chiang Maiban, körbeutaztam az USA-t, és 26 éves koromra több mint 30 országba jutottam el digitális nomádként.


2020 elején, részben járvány hatására, hazaköltöztem.

 

Ha érdekel, hogyan dolgozok, merre jártam, milyen változásokon mentem át a kezdetek óta, hogyan fejlődtem az évek során, és mint teszek a mentális egészségemért, iratkozz fel az emailjeimre!

Kozma Alexandra

Ezt se hagyd ki! 

Hogyan érd el a céljaidat? 10 lépés a helyes célkitűzéshez
Így szoktam zárni az évet
{"email":"Email address invalid","url":"Website address invalid","required":"Required field missing"}

Ne maradj le semmiről!

CLICK HERE to download our free, web-optimized icon set.

>